Jazz Tibet Club | Divadlo hudby Olomouc | Divadelní flora Olomouc | Webrider - katalog odkazů | Chaty a chalupy k pronájmu | Forum o chorvatsku
Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak

Severovýchodně od Rijeky v hustě zalesněné oblasti horského masivu Dinaric asi 15 km vzdušnou čarou od pobřeží Jaderského moře, leží národní park Risnjak, nejzelenější ze všech národních parků. Pro svou geomorfologickou a klimatickou rozmanitost byl 15. září 1953 na doporučení jednoho z nejuznávanějších botaniků Prof. Dr. Ivo Horváta vyhlášen národním parkem. Původní velikost parku čítala 3014 hektarů, v roce 1997 došlo na přání Prof. Dr. Ivo Horváta k jeho rozšíření o centrální část masivu Risnja a horní tok řeky Kupa na konečných 6400 hektarů. První horské chaty zde začali vznikat kolem roku 1932. Oblast národního parku je rozdělena na dvě zóny s různými stupni ochrany. Risnjak je tvořen pohořím Risnjak a Snježnik a údolím řeky Kupa. Nejvyšším vrcholem parku je Veliki Risnjak s výškou 1528 m, druhým nejvyšším je 1506 metrů vysokým Snježnik. Celé pohoří Dinárských alp je z vápence a dolomitu, díky tomu je oblast velmi specifická svými ekologickými, geomorfologickými a hydrologickými charakteristikami. Díky poměrně výrazným erozivním vlastnostem je zde možné spatřit mnoho krasových jevů, jako například různé jeskyně, skalní průrvy, údolí. Údolí řeky Kupy je jedinou obydlenou zónou Národního parku. Nachází se zde několik osad, které čítají cca padesát obyvatel. V nadmořské výšce 700 metrů je naučná stezka Leska, dlouhá 4200 metrů. Stezka začíná nedaleko Správy parku v obci Crni Lug, její obtížnost je vhodná i pro rekreační turisty.

Historie Národního parku Risnjak

Památky

Doprava

Z Rijeky je nejrychlejší možností po dálnici A6, na sjezdu u obce Delnice odbočit a dále pokračovat po silnici 32 do obce Crni Lug. Ze Záhřebu nejprve po dálnici A1, dále pokračovat po dálnici A6 až ke sjezdu Delnice. Cesta po moři je možná s využitím pravidelných linek společnosti Jadrolinija Split - Rijeka. Z města Rijeka jezdí pravidelné autobusové spojení do obce Delnice.

Klimatické podmínky

Národní park Risnjak

Národní park Risnjak je ovlivňován Jaderským i kontinentálním klimatem. Zde je více než kde jinde patrný předěl mezi pobřežním a vnitrozemským klimatem. Léta jsou příjemně mírná s průměrnou teplotou kolem 20 °C. Podzim bývá dlouhým a deštivý, zimy jsou velmi dlouhé, chladné a plné sněhu. Ve vyšších oblastech je průměrná teplota výrazně nižší, jsou zde větší srážky, vyšší vlhkost, oblačnost i mlha. Nejvyšší oblačnost je v období listopadu a prosince, naopak nejjasnějším měsícem je červenec. Vrcholky hory Risnjak pokrývá sněhová vrstva po dlouhé měsíce, místy dosahuje výšky až čtyř metrů.

Fauna a flóra

Národní park leží na vegetační hranice mezi přímořským a vnitrozemským podnebí a i přes jeho relativně malou plochu se zde nalézá rozmanité množství druhů rostlin. Většina území parku je pokryta bukovým a jedlovým porostem, který postupně ustupuje do subalpínského klima ve výškách od 1200 do 1400 metrů nad mořem. Nad subalpínským bukovým lesem roste nejvyšší lesní ekosystém a to keřovité borovice. Samotný vrchol Risnjaku je domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů: Plesnivec alpský, Temnohlávek černý, Dřípatka, Dryádka osmiplátečná, alpská růže a mnoho dalších. Z vápencových a dolomitových prasklin vystupují rostliny alpínského a subalpínského pásma. Díky četným variacím místního mikroklimatu, bylo napočítáno téměř 1500 druhů rostlin. Obzvláště výjimečná je zde rozmanitost orchidejí, z nich je většina vzácných. Národní park Risnjak však není pouze královstvím flóry, ale oplývá velkým živočišné bohatství. Domov zde nachází množství savců jako: jeleni, srnci, kamzíci, kuny, jezevci, lasičky, veverky, divoká prasata. Mezi savci jsou i tři velké evropské šelmy vlk, medvěd hnědý a rys, který dal dle jedné ze starých legend jméno parku. Oblast je neméně zajímavá i pro ornitology, kteří zde mohou pozorovat 114 druhů ptáků: Tetřev, Jestřáb, Výr, několik druhů datlů a jiné.

Odkazy

Oficiální stránky: Národní park Risnjak