Jazz Tibet Club | Divadlo hudby Olomouc | Divadelní flora Olomouc | Webrider - katalog odkazů | Chaty a chalupy k pronájmu | Forum o chorvatsku
Národní park Severní Velebit

Národní park Severní Velebit

Národní park Severní Velebit

Severní Velebit je nejmladším ze skupiny národních parků Chorvatska. Nachází se v přímořské oblasti severní Dalmácie na severní části horského masívu Velebitu mezi průsmykem Vratnik a řekou Zrmanjou. Délka parku je 140 kilometrů a šířka od 10 do 30 kilometrů, celkem park zabírá plochu cca 109 kilometrů čtverečných. Některé části parku byli prohlášeny národním parkem již v roce 1928, ale kvůli nedodržení dohody o neustálém obnovování a rozvoji parku, nebyl zapsán jako celek. V roce 1978 byl Velebit zařazen organizací UNESCO do mezinárodní sítě biosférických rezervací a 22 let poté na přelomu roků 2000 a 2001 byl vyhlášen národním parkem. Park je velmi vyhledávaný pro své četné horolezecké stezky. Nejznámější stezkou je Premužićova cesta z roku 1933. Dostala své jméno po svém tvůrci Ante Premužićovi. Cesta začíná u Zavižanovi chaty a dále vede skrz nejkrásnější a nejzajímavější části parku. Chata na Zavižanu slouží jako meteorologická stanice, takže je otevřena celoročně. Stezka vede téměř po vrstevnici nacházející se ve výšce cca 1600 m. n. m. Po cestě lze jsou míjeny přírodní rezervace Rožanské a Hajducké skály s častými závrty mnohdy dosahující hloubek až 1600 metrů. Z vrcholků hor se naskýtá krásný výhled na pobřeží Jaderského moře, ostrovy Rab, Pag, Goli otok, Prvić i Krk. V roce 1994 došlo k největšímu objevu chorvatského krasu, objevení nejhlubší chorvatské jeskyně Lukina jama (1392 m), která je devátou nejhlubší na světě. Byla nazvána podle chorvatského speleologa Ozrena Lukiće, který na začátku 90. let zahynul na Velebitu. Po celé oblasti je rozseto mnoho zřícenin tzv. "letních chat", na březích řeky Zrmanja se nachází mnoho zničených domů, chat a kamenných zídek. Kromě přírody národního parku je zde spousta dalších turisticky zajímavých atrakcí. Poblíž parku je obec Krásno a Kuterevo, autenticky zachovávající prostředí Chorvastkého venkova. V posledních letech je obec Kuterevo též známá jako útočiště mladých medvědů, jež je zatím jediným úkrytem svého druhu v Chorvatsku.

Historie Národního parku Severní Velebit

Stopy dávných civilizací sahají až do pozdního období paleolitu. Existuje několik zmínek o původních obyvatelích z konce 3. tis. př. n. l., žijících většinou v nadmořské výšce pod 700 metrů, kde bylo objeveno velké množství starých sídel. Prvními kmenovými obyvateli tohoto regionu byli Illirianské kmeny, které zde pobývaly od roku 2000 př. n. l. do 5 století. Nejdříve byla velká část v podrůčí Římské armády, později nadvládu převzala Byzantská říše. Na počátku 7. bylo pobřeží a kontinentální svahy Velebitu součástí tzv. Banoviny, administrativní částí království Chorvatska. V té době byly realizovány výstavby nových budov, silnic, vzkvétal obchod. Během tureckého obléhání na konci 15. a počátku 16. století byli Chorvaté na ústupu. K osvobození došlo v roce 1689, Chorvaté se dostali zpět k moci.

Památky

Doprava

Nejpoužívanější cesta do parku vede přes město Otočac. Ze Záhřebu se lze do městečka dostat po dálnici A1 Záhřeb - Split, další možností je po staré silnici Josipdol - Senj, přes průsmyk hory Kapela.

Klimatické podmínky

Národní park Severní Velebit

Z důvodu velkých výškových rozdílů, dochází i k dramatickým změnám teplot. Velebit spadá do středomořského podnebného pásu, který sahá od moře až k samotným vrcholkům hory. Množství srážek klesá směrem od jihovýchodu na severozápad. Ve vyšších výškách dosahuje větších intenzit než v nížinách a na pobřeží. Z důvodu míchání teplého a studeného vzduchu, je zde relativně vysoký počet mlhavých dní (187 dnů za rok). Díky tomu, že jde o hornatou oblast, jsou zde často silné poryvy větrů mnohdy dosahující rychlosti hurikánu. Sněhová pokrývka se velmi liší v závislosti na výšce. Na pobřeží je téměř zanedbatelná, zatímco na vrcholu Severního Velebitu je cca 70 dní v roce třiceticentimetrová pokrývka sněhu.

Fauna a flóra

Stejně jako na celém území Chorvatska, i zde nalezneme několik různých ekosystémů utvářející ideální podmínky rozmanitému množství rostlinných druhů, mezi nimiž lze nalézt i endemity. Dle vědců bylo v oblasti Severního Velebitu spočítáno 2700 rostlinných druhů, z toho 78 endemitických rostlin. Zvířecí říše disponuje poměrně malým množstvím druhů. V parku žijí čtyři druhy velkých šelem - medvěd hnědý, rys ostrovid, vlk a divoká kočka. Mezi endemickými druhy lze nalézt např. ještěrku, jejíž útočištěm jsou skály ve vyšších výškách mnohdy dosahující až 1600 metrů nad mořem. Mezi býložravci lze shlédnout jelena, zajíce, lišky. Jak je patrné ze symbolu severního Velebitu, ptačí říše oblasti bude opravdu bohatá a to nejen na tetřevy. Po celé oblasti existuje na 180 registrovaných druhů ptáků. Většina z nich hory obývá trvale, avšak existují druhy, které sem zavítají jen v určitém období.

Odkazy

Oficiální stránky: Národní park Severní Velebit