Jazz Tibet Club | Divadlo hudby Olomouc | Divadelní flora Olomouc | Webrider - katalog odkazů | Chaty a chalupy k pronájmu | Forum o chorvatsku
Chorvatské ostrovy

Chorvatské ostrovy

Chorvatské pobřeží táhnoucí se od mysu Savudrija na severu k mysu Oštri na jihu patří mezi nejčlenitější na světě. Počet chorvatských ostrovů, ostrůvků, útesů a skalisek se neustále mění, poslední uváděný počet činil téměř 1200 kusů a z toho 69 velkých ostrovů. V současné době je trvale osídleno jen 50 jadranských ostrovů cca 125 tisíci stálými obyvateli, avšak jejich počet neustále klesá.

Na všech chorvatských ostrovech panuje středomořské klima, vyznačující se dlouhými a suchými léty, mírnými a deštivými zimami. Většina chorvatských ostrovů má hornatý povrch, údolí jsou chráněna okolními skalisky před studeným větrem bóra. Tyto bývají často zalesněné dubovým porostem nebo jsou pro své úrodné podloží využívány jako zemědělská půda. Díky počasí jsou jadranské ostrovy mezi turisty stále vyhledávanější.

Ostrovní městečka lákají svou překrásnou architekturou, pradávnou kulturou s bohatou historickou hodnotou a prostředím z nějž na vás dýchne kouzlo génia loci. Městečka jsou protkány úzkými uličkami divoce se vlnícími mezi vedle sebe semknutými příbytky domorodců. Mnohá z těchto lokalit nebyla ještě zasažena moderním životem a dává tak naplno nadechnout atmosféru pravého Chorvatska. Trendem posledních let je pronájem starých kamenných majáků. Většina je plně opravena a přizpůsobena pro pobyt turistů. Kámen z ostrova Brač je známý po celé Dalmácii a díky umění místních kameníků je vestavěn do měst, letních sídel a mnoha vrcholných staveb v Chorvatsku, Itálii a jiných částech světa.

Největší ostrovy Chorvatska

Největšími ostrovy jsou Krk (409 km²), Cres (404 km²), Brač (téměř 400 km²) a Hvar (300 km²), který je se svou délkou 68 km nejdelším ostrovem země. Největšími poloostrovy jsou Istrie a Pelješac.

Kvarnerský záliv a ostrov Krk

Největším chorvatským ostrovem je ostrov Krk ležící v Kvarnerském zálivu. Rozprostírá se na rozloze 409 km2 a spad