Jazz Tibet Club | Divadlo hudby Olomouc | Divadelní flora Olomouc | Webrider - katalog odkazů | Chaty a chalupy k pronájmu | Forum o chorvatsku
Chorvatské ostrovy

Ostrov Lošinj

Ostrov Lošinj

„Zelený ostrov“, tak je nazýván Lošinj, ostrov rozkládající se na ploše o rozloze 72 km² v těsném sousedství ostrova Cres. Oba ostrovy jsou od sebe odděleny 11 metrů širokou úžinou, spojenou otočným mostem. Sever ovládají pahorky a pohoří Osoršćica s nejvyšším vrcholem ostrova Televrina (588 m). Jižní část je zelená, s krásnými zátokami a velmi členitým pobřežím. Roste zde bohatá subtropická vegetace, a to zejména v zálivu Čikat, kde se nachází chráněný stejnojmenný lesopark. Místní subtropické mikroklima odpovídá spíše jižněji položenému Dubrovníku. Ostrov je známý svým léčivým klimatem, k němuž přispívá heterogennost okolní vegetace. Jsou prokázané blahodárné účinky zejména při dýchacích potížích a alergických reakcích na pyly. Nejoblíbenějšími letovisky jsou klimatické lázně Mali Lošinj a Veli Lošinj, navzájem spojena několikakilometrovou promenádou. Okolní borovicový les chrání před UVA a UVB paprsky a společně s okolním vzduchem dává ideální podmínky pro pobyt a léčbu astmatiků a alergiků. Jihozápadně od města Mali Lošinj v zálivu Čikat se nachází nejkrásnější pláž táhnoucí se 30 kilometrů podél pobřeží. Moře v okolí Lošinj je od 6. srpna 2006 vyhlášeno první chráněnou částí moře s intenzivní ochranou zdejší kolonie delfínů skákavých. Přibližně v polovině ostrova byl vytvořen průplav, dělící ostrov na dva díly.

Města

Nerezine

Nerezine je vesnička s 400 obyvateli na východním pobřeží ostrova. Leží 5 km jižně od Osoru v lošinjském kanálu. Převážná část obec je na ostrově Cres, zbytek je rozložen podél silnice procházející oběma ostrovy. Nad Nerezine ční horský masiv Osořčica s nejvyšším vrcholem Televrina (589 m). Podle řecké pověsti stál na území dnešního města chrám zasvěcený bohyni Artemis u nějž údajně zabila Médeia. Dnes se zde nachází Františkánský klášter z počátku 16. stol. s renesanční zvonicí. Uvnitř kláštera se nachází cenný oltář.

Veli Lošinj

Veli Lošinj - městečko s přibližně tisíci stálými obyvateli a a přilehlým přístavem v jihovýchodní části ostrova Lošinj. Přestože se nazývá Veli (velký), je značně menší než jeho bratříček Mali Lošinj. Zdejší slabě zalesněná pahorkatá krajina s mírným klimatem a vysokým počtem hodin slunečního svitu poskytuje ideální podmínky pro vznik klimatických lázní. Na konci 19. stol. byl Velký Lošinj prohlášen klimatickým lázeňským místem.